„Startap džinom” (Startup Genome), Inicijativa Digitalna Srbija i Ministarstvo nauke, tehnološkog razvoja i inovacija predstavili su Globalni izveštaj o startap ekosistemu 2023. godine, u kojem su se Beograd i Novi Sad, koji su posmatrani u istraživanju, istakli u globalnom izveštaju o startapovima sa skoro 60 odsto rasta vrednosti ekosistema.
Na osnovu podataka o 3,5 miliona startap kompanija u više od 290 globalnih ekosistema, izveštaj pruža nove uvide i saznanja o trendovima startap ekosistema širom sveta, dok stručnjaci, lideri i lokalni ključni igrači dodatno doprinose kvalitetu podataka.
U okviru ovogodišnjeg izveštaja, mereni su startap ekosistemi Beograda i Novog Sada, a ovo su neki od ključnih nalaza:
- Beograd i Novi Sad su od 1. jula 2020. do 31. decembra 2022. godine stvorili vrednost ekosistema od 1.116.736.155 dolara, što predstavlja rast od 75,41 odsto u odnosu na prethodni period. Vrednost ekosistema izražena je kroz ekonomski uticaj, izračunat kao vrednost egzita (exit) i valuacije startapa.
- Prepoznati smo među 20 najboljih ekosistema u Evropi po dostupnim talentima – u kategoriji koja meri sposobnost zapošljavanja tehnoloških talenata.
- Gejming, blokčejn kao i oblast koju čine medtek (medtech), biotek (biotech) i helttek (healthtech) su najistaknutiji sektori zbog broja talenata, resursa, podrške i aktivnosti startapa.
- Baza tehnoloških talenata, poreske olakšice i međunarodna povezanost navode se kao razlozi zbog kojih bi poslovanje startapa trebalo da se preseli u Beograd i Novi Sad.
- Ukupna vrednost egzita startapa od 2018. do 2022. godine iznosi 647 miliona dolara.
- Srbija ima više od 45.000 visokokvalifikovanih tehnoloških profesionalaca.
Rukovodilac strategije ekosistema u „Startap džinomu” Stefan Kuester izjavio je da je „Startap džinom” veoma ponosan na to što radi zajedno sa Ministarstvom nauke, tehnološkog razvoja i inovacija Vlade Republike Srbije i Inicijativom Digitalna Srbija, kako bi istakao njihove uspešne priče u Beogradu i Novom Sadu i podelio sa svetom vrhunske mogućnosti koje vidimo za nastavak snažnog preduzetničkog rasta u regionu.
Uzbuđeni smo što su Beograd i Novi Sad deo naše globalne mreže vodećih svetskih inovatora i radujemo se daljem uspehu kroz snagu povezanosti i mogućnost da zajedno delimo ključne uvide, najbolje prakse i učenja za budućnost, poručio je Kuester.
Ključne teme ovogodišnjeg Startap džinom globalnog izveštaja uključuju inflaciju, regulaciju veštačke inteligencije, privlačenje talenata, globalno finansiranje fondova i širok spektar analiza podsektora tržišta. Izveštaj, takođe, rangira 30 najboljih, kao i 10 drugoplasiranih globalnih ekosistema, a uključuje i rangiranje 100 najboljih ekosistema u nastajanju.
Ministarka nauke, tehnološkog razvoja i inovacija u Vladi Republike Srbije Jelena Begović izjavila je da kroz ciljana ulaganja, strateško partnerstvo i politike koje promovišu inovacije i preduzetništvo, radimo na stvaranju okruženja u kojem srpski startapi mogu da napreduju.
Sa našim fokusom na građenje blokčejn ekosistema, veštačke inteligencije i drugih tehnologija u nastajanju, uvereni smo da će Srbija postati pokretačka snaga u globalnom inovacionom sektoru, naglasila je Begović.
Izveštaj o globalnom startap ekosistemu za 2023. godinu pruža neprocenjiv uvid i smernice o tome kako promovisati napredne startap zajednice – one koje su motor za otvaranje novih radnih mesta i ekonomski rast, navodi se u saopštenju Ministarstva nauke, tehnološkog razvoja i inovacija.